تحقیق درباره آزادي در انديشه امام خميني

تحقیق درباره آزادي در انديشه امام خميني

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word

(قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:24

قسمتی از متن فایل دانلودی:

آزادي آرمان شكوهمند بشري است و شايد اين ويژگي ناگسستني آرمان آزادي است كه به شدت قابليت بدست دادن تعابير و تفاسيري بس ناهمگون را در خود نهفته دارد. مستبدان و نيز آنان كه به مشابه ايدئولوژي اغواگر سياسي در مقاطعي به آرمان آزادي تمسك جسته اند هر دو از همين ويژگي سوء استفاده كرده و مي كنند. شايد به همين خاطر است كه خيلي زود بحث آزادي به بحث از تعابير و تفاسير آن، مباني و قوتها و كاستي هاي هر قرائت مي انجامد.

امام خميني (ره) صرفنظر از تأثير ژرفي كه در حوزه سياست بر جاي گذاشتند، حيات فكري و معنوي جامعه را نيز سخت متأثر ساختند و آزادي جوامع بشري به عنوان ويژگي بارز امام (ره) و از اهداف عمده وي مي بايست مورد مداقه قرار گيرد.

آنچه مقصود امام در اين زمينه است طرح برهاني و از روي اعتقاد مباحث انديشه سياسي اسلام بوده است.

نهضت خميني پيش از آنكه يك تحول سياسي باشد حركتي فرهنگي و معنوي و بر پاية كلام بود. امام (ره) با طرح ارزشهايي چون شهادت، اقامة قسط و عدل، احقاق حق آزادي و. . . . روح اسلامي را از انزوا و تحريف رهايي بخشيد.

در دين مبين اسلام فارغ از نهي هاي ارشادي، آزادي انديشه محدوديتي ندارد. اسلام علاوه بر ثواب مترتب بر عمل، انديشه نيكو و نيت حسنه را مستوجب ثواب و پاداش دانسته ولو منجر به عمل هم نگردد و انديشه منتهي به امور ناصواب و حرام مورد پسند شارع نيست و مؤمنان را از ورود به اين وادي برحذر داشته است كه اين نهي، ارشادي است.

قرآن اهداف قيام نبوي را از جمله اقامه قسط و آزاد ساختن مردم از زنجيرهاي اسارت بيان مي كند.«ما ارسلنا رسلنا بالبينا انزلنا معهم الكتاب و الميزان ليقوم الناس بالقسط ـ و الذين ينبعون الرسول . . . يضع عنهم اصرهم و الاغلال التي كانت عليهم». در تكاليف شرعي مكلفين، تكليف خود را با اراده آزاد بايد انجام دهند. لذا از كسي كه اراده ندارد و از مضطر كه اراده اش آزاد نيست رفع تكليف شده است.

در آيات و احاديث نيز از اين اراده آزاد و آزادي انسان مخاطب قرار گرفته از جمله مي توان اشاره به « فمن اضطر غير باغ ولاعاد فلا اثم عليه ـ لااكرا في الدين قد تبين الرشد من الغي ـ انت مذكر لست عليهم بمصيطر ـ افانت تكره الناس حتي يكونوا مؤمنين ـ و ما علي الرسول الاالبلاغ ـ قل الحق من ربكم فمن شاء فليومن و من شاء فليكفر ـ و لكل جعلنا منكم شرعه و منها جأ و لو شاءالله لجعلكم مله واحده ـ فبشر عبادي الذين يستمعون القول فيتبعون احسنه ـ ادع الي سبيل ربك بالحكمه و الوعظه الحسنه و جادلهم بالتي ربك بالحكمه و الوعظه الحسنه و جادلهم بالتي هي احسن ـ اياك تعبد و اياك نستعين ـ لا تكن عبد غيرك قد جعلك الله حرا ـ ان لم يكن لكم دين فكونوا احراراً في دنياكم ـ ان شاء فعل و ان شاء ترك ـ انا هريناه السبيل اما شاكراً و اما كفورا ـ فما ثبت لك برهانه اصطفيته و ما غمض عليك صوابه نفيته و . . . » كه هر يك دلالت بر آزادي و اراده انسان دارد.

و...


تحقیق درباره آزادي در انديشه امام خميني

تحقیق

درباره

آزادي

در

انديشه

امام

خميني

مقاله

پاورپوینت

فایل فلش

کارآموزی

گزارش تخصصی

کارورزی

اقدام پژوهی

درس پژوهی

جزوه

خلاصه

نمونه سوال